SILVER & METAL / Silver / Sauce ladle 7843730
nr 784 3730
SAUCE LADLE
silver, Bengt Hallberg, Karlstad, 1838, lagning i skaftfästet, etching.
silver, Bengt Hallberg, Karlstad, 1838
Condition: lagning i skaftfästet, gravyr
600
SEK 400
Monday October 22 2012
at 19:30:52
22/10 10:34:05
22/10 12:53:00
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver